IZ SRPSKIH MEDIJA :
Shvatanje medijskih sloboda: ''Performans'' hrvatskih desničara
Fašizam na ulicama Zagreba
Medijske slobode u Hrvatskoj bolje su nego prošle godine, ali su daleko lošije nego 2008., navodi se u izvještaju Reportera bez granica. Hrvatska je ove godine dospjela na 62 mjesto, koje dijeli sa Bocvanom. Izvještaj je stigao samo dan nakon što su na ulicama Zagreba fašisti javno obredno spaljivali novine, po ugledu na nacističku Njemačku. Ono što upada u oči jeste mobilizacija nacionalističkih (skoro svih) medija u Srbiji tim povodom
Na ovogodišnjem izvještaju Reportera bez granica o medijskim slobodama u svijetu, Hrvatska je zauzela 62. mjesto, koje dijeli s Bocvanom. Hrvatska je za šesnaest mjesta bolje od katastrofalnog plasmana u prošlogodišnjem izvješću, tada najgoreg u regiji, koje je ponajviše bilo uzrokovano ubojstvom Ive Pukanića. Iako se radi o napretku, ovaj je plasman još daleko od 45. mjesta prije toga. RSF na svojoj internetskoj stranici još nije objavio pojedinačna objašnjenja za plasman pojedine zemlje, što se očekuje tijekom dana.
Slovenija se ove godine nalazi na 46. mjestu, jednom ispred Bosne i Hercegovine. Makedonija je 68, Srbija 85, Kosovo 92, a Crna Gora tek 104. na popisu. Sjedinjene Države su dvadesete, Turska je 138, a Rusija 144.
O tome kakve su zapravo medijske slobode u Hrvatskoj moglo bi se napisati nekoliko knjiga, međutim ono što uistinu zabrinjava jeste obračun fašista sa određenim medijima, koji je u utorak, 19. listopada dobio svoj konačni oblik. Fašistička Autohtona - Hrvatska stranka prava (A-HSP), za koju skoro pa niko nije čuo, iskoristila je trenutak odmazde nad redakcijom nedjeljnika Novosti, te povoljnim političkim ambijentom kojem su doprinjeli i predsjednik Hrvatske, MORH i javni servis, da u utorak ispred Kulturnog vijeća ''Prosvjeta'' zatraži da vlada Hrvatske obustavi finansiranje tog lista te je "simolično" palila novine na ulici glavnog grada, sve u prisustvu policije.
Vođe ove opskurne, većini građana Hrvatske nepoznate stranke istakli su pred oko stotinak okupljenih da se nedeljnik bavi ''velikosrpskom propagandom'' i ''širenjem mržnje prema hrvatskom narodu'', te su zatražili od vlade da prekine njegovo izdavanje. Predsednik A-HSP-a Dražen Keleminac kazao je da Novosti svojim pisanjem vrijeđaju Domovinski rat, Oluju, branitelje i Hrvatsku, kao i da Srbi u Hrvatskoj, zbog koalicije Sanadera i Pupovca, imaju veća prava od Hrvata.
Spaljivanje novina omiljeni je sport iz vremena nacističke Njemačke, kada su se nepoželjne novine i knjige palile širom zemlje. Lokalni fašisti su, izgleda pomislili da je stiglo njihovo vrijeme, pa su htjeli da ukradu malo slave za sebe, odnosno da upoznaju javnost sa činjenicom da postoje, šireći mržnju i ksenofobiju. To im, u prvi mah, nije uspjelo sve dok srbijanski mediji nisu vidjeli šansu da još malo šire mržnju i strah pa su krenuli da se ređaju naslovi "Srbima zapretili 'uraganom'", "Antisrpski protest ekstremnih desničara", "Antisrpski desničari na ulicama Zagreba" i sl. Maštovitost medija u Srbiji kada je u pitanju dokazivanje patriotizma u svim krajevima bivše Juge izuzetno je velika pa se tek očekuju reakcije.
Spaljivanje Novosti koje se dogodilo u utorak je drugi slučaj fašističkog performansa ove vrste u istoriji Hrvatske. Podsjetimo, na meti ''pravednika'' prvi put se našao sada već ugašeni Feral Tribune čije su brojeve domoljubi usred dana javno spaljivali na splitskom Narodnom trgu 1995. godine. Nedavni događaji u Hrvatskoj i Srbiji otvorili su još jednom pitanje medijskih sloboda u ovim zemljama, pa se već može procijeniti da izvještaj organizacije Reporteri bez granica za 2011. neće biti mnogo bolji od ovogodišnjeg.