Naslov POZIVAMO USKOK DA ISTRA?E OD KUD MESIĆU NOVCU !
Datum 12.10.2010
Uvod

Mesićevi kupili dva stana i dvije garaže za 1,9 milijuna kuna

- Moja supruga kupila je ljetos dva stana, za to sam posudio novac od dvojice prijatelja, a vratit ću ga kad prodamo stan u Ilici - kaže bivši predsjednik čije je nove nekretnine gradila suradnica Š. Balog.

 

Piše: Marko Špoljar/VLM, Silvana Perica

Bivši predsjednik Stjepan Mesić seli se iz Ilice u zelenu oazu. Podno Medvednice, u ulici Borčec, njegova supruga Milka kupila je dva stana i dvije garaže na kućnom broju 68, ukupno vrijedne 1,9 milijuna kuna. Obitelj Mesić kupila je zapravo pola stambene zgrade – stan u prizemlju površine 56,85 četvornih metara s terasom i vrtom te četverosobni dvoetažni stan na katu i u potkrovlju od 106,76 kvadrata. Iako je zgrada izgrađena prije više od godinu dana, ni obitelj Mesić ni njegovi budući susjedi još se nisu uselili. Neuseljena je i susjedna, identična zgrada na broju 66.

 
Opširnije


Keširali za stan

Zanimljivo, obje zgrade izgradila je tvrtka Arhitektonski studio čija je vlasnica Štefanija Balog, dugogodišnja Mesićeva prijateljica i suradnica koja je bivšem predsjedniku vrlo uspješno vodila i dvije predsjedničke kampanje. Štefanija Balog, bez imalo sustezanja, odmah nam je potvrdila da je dva stana prodala Mesićevoj supruzi Milki.

– Stan sam im prodala ljetos, u kolovozu. Kupili su ga bez kredita – rekla nam je jučer ispred svoje kuće, udaljene samo nekoliko desetaka metara od budućeg doma Mesićevih. Želite nam reći da je Milka Mesić dva luksuzna stana kupila odjednom, u “kešu”?

– Zar mislite da bivši predsjednik nema prijatelje koji mu mogu posuditi novac – odgovorila nam je. Da vjerojatno unaprijed otkloni pitanje odakle Mesiću nekoliko stotina tisuća eura u gotovini, rekla nam je da će posuđeni novac brzo i lako vratiti.

– Stjepan i Milka već neko vrijeme planiraju preseljenje iz stana u Ilici 87. Stan će ubrzo i prodati. Kako je na vrlo atraktivnoj poziciji, a ima i garažu, problema s prodajom ne bi trebalo biti. Prodaja stana od sto i nešto kvadrata u Ilici “pokrit” će kupnju novih u Borčecu – kaže Štefanija Balog. Tvrdi da je obje stambene zgrade u Ulici Borčec 68 i 66 izgradila njezina tvrtka Arhitektonski studio na zemljištu koje je otprije bilo u vlasništvu njezine obitelji.

– Gradnju zgrada financirala sam isključivo kreditom Zagrebačke banke. Jamčila sam hipotekom na spomenute zgrade, imovinom svoje tvrtke, ali i vlastitom – rekla je.

Sele se iz centra


Nije nam htjela otkriti po kojoj je cijeni obitelji Mesić prodala stanove.

– To vam ne želim reći. Ne želim vam otkriti ni cijene po kojima prodajemo još dva stana koja su ostala neprodana – rekla je Štefanija Balog. Međutim, uvidom u zemljišne knjige lako je otkriti – na temelju kupoprodajnog ugovora – da su dva stana s garažama i okućnicom plaćena 260 tisuća eura, dakle nešto manje od 1600 eura po kvadratu, što je otprilike i tržišna cijena kvadrata u kućama na tom području. Bivši predsjednik Stipe Mesić u telefonskom razgovoru potvrdio nam je da se zaista s obitelji seli iz Ilice.

– Moja supruga kupila je ljetos dva stana, za to sam posudio novac od dvojice prijatelja, a vratit ću ga kad prodamo stan u Ilici – kaže Mesić, otkrivši i da će s njim i suprugom Milkom živjeti i 21-godišnja unuka Sara. Mesić ne želi otkriti tko su dvije osobe od kojih je posudio novac, već samo kaže da ne mora žuriti s vraćanjem. Prodaju stana u Ilici Mesići još nisu oglasili, samo su pustili glas među prijateljima i čini se da ima zainteresiranih odvjetnika.

Stan na toj lokaciji može stajati oko 3 tisuće eura po kvadratu, a kako ima oko 110 kvadrata, očito će pokriti trošak novog doma i još će im nešto i ostati. U drugu polovicu vile Štefanija Balog vjerojatno će iz Ulice Kneza Višeslava preseliti Arhitektonski studio, u kojem je Mesić bio direktor od 1975. do 1990. godine, u vrijeme kad drugdje nije mogao dobiti posao. Štefanija Balog Mesićeva je dugogodišnja suradnica, vodila je financije obiju njegovih predsjedničkih kampanja, kao i kampanju Ive Josipovića. Obitelj Mesić u novi će se dom preseliti kad prodaju stan u Ilici, otkriva bivši predsjednik, dodajući da cijeli posao vodi supruga. Vidljivo je to i iz kupoprodajnog ugovora koji su potpisale Milka Mesić i Štefanija Balog.

Dvije vikendice, garaža i suprugin stan u Ilici 87

Stjepan Mesić u imovinskoj kartici dva nova stana na Borčecu nije naveo jer ih je supruga kupila 30. lipnja 2010., četiri mjeseca nakon što mu je istekao drugi predsjednički mandat. Prema onome što je prijavio, bivši predsjednik posjeduje vikendicu u Pušćanskoj Dubravi od 90 kvadrata vrijednosti 100.000 eura i još samo garažu od 20 kvadrata vrijednu 10.000 eura, te 20.000 eura “ostalih pokretnina”.

Prijavio je i da posjeduje trećinu vikendice u Primorju. Preostale dvije trećine u posjedu su njegovih dviju kćeri. Stan u Ilici 87 površine 106 metara četvornih prijavio je kao imovinu supruge Milke. Vrijednost stana je procijenio na 150.000 eura.

Meni/Izbornik
Korisnik Drazen Keleminec, 0
Datum ažuriranja
Ip